Hlas
Tohle jsem napsala už dřív a není to zdaleka dokonalé, ale mám k tomu jakýsi osobní vztah, jako k oblíbené hračce, byť rozbité...Možná ji jednou opravím:)
– „Kdo jsem?“, lehké pousmání, „Povím ti, kdo nejsem: Nejsem ďábel a nejsem Bůh, nejsem anděl a nejsem démon, nejsem král a nejsem sluha, nejsem živý, ale nejsem mrtvý. Můžeš se mě dotknout, můžeš cítit můj pohled, vrátit mi jej, můžeš slyšet můj hlas, ačkoli má ústa jsou němá a nehybná. Nemůžeš mě cítit, ale já tě cítím velmi jasně…Stále netušíš?“
Mladý muž vrhl zpod unavených víček zmatený a nechápavý pohled.
– „Kdo jsi?“, zaprosil o odpověď se zoufalstvím v prázdných pomněnkových očích.
– „Dobrá…Poslouchej pozorně: Já jsem ten hlas, který tak miluješ a nenávidíš, hlas ve tvé hlavě. Já jsem lesklý stín, vlnící se tvým pokojem. Já jsem očima, jež tě sledují z tmavého kouta, kam jsi je sám uschoval. Já jsem hrůzný přízrak, zjevující se v tvých nejobávanějších a nejtoužebnějších snech. Já jsem ten vtíravý pohled, který tak zřetelně cítíš v zádech. Jsem temná část tvojí duše, hluboké prázdno v tvém srdci, zhýralý oheň, kolující tvými žilami, jsem ledový pohár, který ten plamen zvolna beze zbytku a nenávratně pohltí. Jsem tvým zbožňovaným nepřítelem, divoký vlk s beránčí tváří.
Vypadám jako čistoskvoucíh archanděl, ale má křídla nejsou myriádami bělostných pírek. Jsou to rozepjatá hebká křídla černočerného netopýra, jenž i v pravé poledne halí tvou celu do nejhlubší tmy. A ty kapky na mých rukou, na mých šatech, na mých rtech, to nejsou slzy, ozářené rozbřeskem, jenž by se smiloval a přišel o něco dříve. Nejsou to ani perly, zbarvené Rudým mořem – je to tvá vlastní krev!
Podívej…Tělo…leží na podlaze…bez dechu, bez krve, bez života…Podívej! Podívej se na mě! Podívej se na sebe!“, chraptivě ševelí ten děsivý hlas.
– „Ale já nechci! Nech mě být!“, bezmocně skládá uplakanou tvář do dlaní.
– „Kdo jsem?“, znovu se v dramaticky tlumené tónině ozve hlas, „Kdo jsi ty? Už víš?!“, stále sílí, už nešeptá, ale bezostyšně řve do ticha, podkreslován jen steny klečícího mladíka.
– „Ptám se: Už víš, kdo jsem já a kdo jsi ty?!“, vřeští hlas.
– „Ty jsi ty a já jsem já…“odvětí tichounce, bázlivě se krčíc před strašlivým sokem.
– „Ne! Copak nic nechápeš?! Není žádné TY a není žádné JÁ…je jenom MY…“
– „Ne!“, bránila se chabě ta ubohá hromádka kostí, kůže a ošacení.
– „Ach proč…Proč to nevidíš?! Je to přece tak zřejmé…“
– „Ne! Já tě neposlouchám! Zmiz už! Zmiz!“, vzepřel se s nově nabytou energií.
Vší silou, vztekem, beznadějí a hněvem vzepne se ten zhroucený človíček. V pohledu už nemá strach, únavu ani zoufalství, ale hrozivé odhodlání v bezbřehé nenávisti.
– „Zmiiiiz!!!!“
***
Tříštivý výkřik řítících se střepů se zařízne do nočního chladu.
– „Už není žádné TY a není žádné MY…jsem jenom JÁ…“
S povzdechem dopadne na studené linoleum a znovu se rozeštká, zcela vyčerpán nejtěžší bitvou svého života, ale spokojený s vítězstvím. Vyhrál přece nad svým nejhorším protivníkem!
Posléze se jeho vzlyky mění. Mnění se v něco docela jiného. V smích. Žalostný smích šílence. S nepříčetným výrazem se směje a vříská jakýmsi nepochopitelným a politováníhodným štěstím, dokud nepřiběhnou tři zřízenci v bílých uniformách a nepřipoutají ho k posteli pod dávkou sedativ.
Z pořezaných paží zvolna stéká krev a z nasáklého prostěradla odkapává na zem, kde se mezitím v měsíčním svitu dál leskne potrhaný stín. Kusy skla, potřísněné krví. Už se nevlní, ale leskne se stále stejně…
Nachové krůpějese rozstřikují v děsivě krásné květy. Jednotlivé květy se mění v záhon. Záhon se mění v zahradu. Edenem se však nikým nepozorován mihne had…stín…Oči…Ty oči…
***
Stojím v bílém plášti a na obrazovce sleduji celu pacienta číslo 38. Dívám se asi už jen z rutiny, vždyť stejně vím co bude. Problouzní celou noc, tak jako všechny předchozí i všechny další až do vlastního krutého konce. Opuštěn rodinou a zavržen přáteli. Muž, který se chtěl zbavit svého stínu. Muž, kterého porazilo zrcadlo…
Diskuse článku
Man in white: Děkuji za rozsáhlou kritiku mého dílka:) Skutečně si toho vážím, protože běžná kritika tady je spíš "nelíbilo se mi to, nezaujalo mě to, nic novýho". zatímco tohle byl přímo detailní rozbor:D A když se tak nad tím zamyslím ve všech bodech máš naprostou pravdu (obzlášť zrcadlo na psychiatrické léčebně a chybějící rozbor myšnek). A co se slov týče vpodstatě to celé začalo tím, že jsem si z nudy čmárala na papír slova a spojení která se mi zrovna tak nějak vyrojila v hlavě a nejspíš to byla tahle právě proto že je slýcháme a čteme tak často, že se zaryjí do podvědomí. A právě proto je asi výsledný dojem jaký je...Ale nějak jsem se nad tím asi nezamýšlela kdžy jsem to psala Snad příště zkusímoriginálnější a možná i naturalističtější popis, který by čtenářem víc pohnul...Děkuju:)
Je to přecijen lepší text, než průměrný článek na MM, anebo jsem ho jen po prvních třech větách nezavřel kvůli pravopisným chybám. Tak jako tak si dovolím napsat paradoxně trochu tvrdší komentář, ale čistě proto, že by z Tebe jednou mohla nějaká ta literátka vyrůst, a tak ho neporovnávám se zdejším průměrem, nýbrž již se světově uznávanými literárními mistry.
Přečetl jsem si právě spoustu barvitých výrazů, na běžného čtenáře možná až příliš nahusto vměstnaných, nicméně přihlédnu k tomu, na jakém se nacházím webovém prostoru, je to už taková charakteristická "vada" tohoto místa. Oněch xx mi jich situaci nepopsalo a pocit z příběhu neposílilo nijak víc, než kdyby tam byly tři či čtyři. Snad kdyby byly obsaženy v živějším dialogu mezi "stínem"(nebo odrazem) a "pacientem". Zároveň spousta z těch slovních obratů je dlouho a pěkně dosucha vycucaná, tzn. když už je člověk čte v životě po sté, ani v něm žádný pocit nevyvolají. Tedy některým z těch rádoby emočně působícím výrazům typu "hrůzný přízrak", "v nejobávanějších snech", "temná část tvojí duše, hluboké prázdno v tvém srdci", stejně jako několikrát opakované slovo krev by prospěla dávka invence.
Příběhu samotnému bych vytkl, že je v něm celkem podrobně popsaná "výměna názorů" v člověku samém, nicméně vůbec žádné myšlenkové pochody, které hlavního hrdinu dovedly k nabytí energie. K tomu náhlému vzepření nikdy nedojde jenom proto, že člověk je "šílený" - vždy mu předchází konkrétní tok myšlenek, který je pouze v případě "blázna" mnohem odlišnější, a tedy pro určitousortu čtenářů zajímavější, než mysl obyčejného člověka.
Pominu to, že by člověk hospitalizovaný z takového důvodu mohl mít přístup ke sklu, a pokud byl v tu chvíli doma, zřejmě by nejdřív přijela záchranka, než zřízenci přivazující ho k posteli. Možná to byl právě jenom popis vnitřního blouznění pacienta - ok, anebo zvrhlá úchylka šíleného doktora - bod k dobru. Každopádně nejeden člověk, ikdyž mě teď víc než jeden nenapadá, by se asi zeptal - přinesl tenhle článek někomu něco nového? Proteď sám odpovím - přinejmenším Tobě další zkušenost a pár komentářů.
Kritika se může jevit přísná, ale dávám za 1. A snaž se dál
Vždycky jsem měla podobné příběhy ráda...
Náhodné moudro a přísloví
Nestarej se o to, co se tě netýká. (Plautus)
FAQ • Ústava Města • Kontakt
Na tento web se vztahuje autorský zákon platný na území České Republiky v plném znění.
Dále také tzv. Ústava Města Mrtvých = date("Y");?> ©