Co předcházelo vojenskému zásahu v československu jsme se dozveděli v prvním článku. co však následovalo je již novou kapitolou. Invaze byla obrovským šokem pro všechny ( mimo kolaborantu a podobnejch sviní včele s Husákem&Co.).
22. srpna: V továrně pražské ČKD ve Vysočanech zasedal XIV. mimořádný sjezd KSČ; z 1543 řádně zvolených delegátů se dostavilo 1219 delegátů. Sjezd zvolil nový ústřední výbor (v čele s internovaným A. Dubčekem) a významně se podílel na řízení občanského odporu proti okupaci. Sjezdu se na zákrok G. Husáka neúčastnili (až na výjimky) slovenští delegáti.
Poté proíhala jednání na žádost L. Svobody v Moskvě o invazi. Ke konci se jej zůčastnili i unesení představitelé československa ( Dubček .. ) Ta skončila podepsáním tzv. Moskevského protokolu ( pod nátlakem) jež legitimizoval invazi a udával horizont a podmíky stažení vojsk ( nakonec se doba prodloužila do roku 1991… ) obsahoval závazné úkoly pro vedení KSČ (splnění požadavků z Čierné, zákaz „protisocialistických organizací“ a sociální demokracie, upevnění orgánů Bezpečnosti a armády, stranickou kontrolu tisku a konkrétní kádrové změny) a příslib etapovitého odchodu intervenčních vojsk. Podpis jako jediný z 26 českých a slovenských politiků odmítl připojit František Kriegel.
Neni bez zajímavosti že Prostějovští výsadkáři (velitelé této elitní diverzní jednotky) a další elitní důstojníci armády vypracovali plán na osvobození Dubčeka. Prostějov je jediná jednotka která zaujala postavení s rozhodnutím o obraně vlasti před invazí ( do podpisu Moskevského protokolu to v podstatě bylo možné brát jako vyhlášení války ikdyž vojsky byli spojenci varšavské smlouvy. ) Dojednoho byly vyhozeni, od důstojníků po vojíny k akci vybrabné. jednotka zlikvidována. K jejímu odkazu se hlásí brigáda rychlého nasazení z Prostějova.
František Kriegel byl umučen v komunistickém lágru. Na zasedání Rady bezpečnosti OSN se dostavil ministr zahraničí J. Hájek, který ve svém vystoupení odsoudil vojenskou okupaci Československa. V dalších dnech se však postoj československé delegace změnil a 27. srpna požádala československá mise o stažení tzv. československé otázky z jednání Rady. Takže jelikož Rusáci nepodcenily situaci jako v případě koree kde USA prosadily intervenci vojenským zásahem, zde nebylo reálné možnosti jak ČSSR bránit legitimně než válkou se Sovětským Svazem ( což by mělo za následek jadernou válku a blaablaa blaa známe. ) Už vůbec ne po podepsání Moskevských protokolů a žádosti ČSSR na stažení z jednání RB. ( každej věděl kdo v tom má prsty ale nic se stim nedalo dělat. )
Jen pro zajímavost, v SSSR byla demonstrace proti okupaci ČSSR. zúčastnilo se jí jen pár lidií a nikdo nebyl poté dvacet let k zastižení( myslím že to přežil jen jedne člověk. )
První útočná vlna proběhla v ranních hodinách, kdy byla obsazena letiště, na které následně začala přistávat dopravní letadla s vojenskými jednotkami. Řev přistávajících motorů varoval mnoho občanů u okolí letišť, že začala invaze. Soukromé osoby začínají šířit zprávy o útoku jednotek Varšavské smlouvy. V dopoledních hodinách jsou přenášeny rozhlasem dramatické scény se střelbou, rozhlas následně přechází do ilegality, ale pokračuje ve vysílání zpravodajství o situaci v zemi. V průběhu invaze bylo nasazeno do československých ulic přibližně 5 000 až 7 000 tanků, které byly následovány velkým počtem pozemních jednotek v odhadovaném počtu 200 000 až 600 000 mužů, bylo 72 Čechoslováků zabito a stovky zraněno, Invaze měla za následek také emigraci přibližně 300 000 lidí z republiky (70 000 okamžitě po invazi).
Invaze udělal tečku za snahou udělat komunismus naa svobodných a demookratických základech a snah o dělání si věcí po svém bez vlády Moskvy. Nastalo období nesvobody dlších lágrů, veznění a strachu. v roce 1969 se upálil jan Palach aby probudil lidi v Československu, aby si uvědomily že mají bojovat za svojí vlastní sovobodu ať už to bude mít úspěch ebo ne, národu to trvalo dalších 20 let než si tento okaz uvědomil. Uvědomil si že manifest proti okupaci spojený s jeho pohřbem nestačí. naštětí se našli lidi co neztratilz tuto odvahu ( disidenti ) a stáli za svojíideou a názorem třeba jako pan Kriegel. Je smutné že máme komunisty v parlamentu. TO je ostuda tohohle naroda. Že není ochoten a schopen se poučit z historie a pořád se najde pětian lidí co věří lhářům, vrahům, zlodějům a zmetkům co popravovali lidi, mučily, a věznily za to že snima nesozuhlasily a řikaly to nahlas. Pavda zvítězí stojí na našich státních symbolech. to by jsme měli pamatovat, a být hrdi na svojí zem historii a své lidi. Kryla, Masaryka, Havla, Dubčeka Kriegla, Beneše, Britské letce ale i vojáky z východní fronty a Heliodora Pýku, Eliáše a jím podobné. Máme na co být hrdí a ne jen porád klopit zraky!
Palach
20.8.1968 díl II.
Druhá část aneb co se dělo poté a během toho... našel jsem sice seznam rozmístění okupačních vojsk - základna typ jednotky síla, ale to už sem dávat nebudu
Diskuse článku
DoctoreX no je... a vis proc se wkipedii rika otevrena encyklopedie..? jina prakticky to same se este taky vyskutyje na strankach historicke fakulty v modernich dejinach v ucebnicich a spol. a o 15 zlatych nezbohatnu
část zkopírovaná z wickipedie, část skoro opsaná, neuvěřitelné množtví chyb. 3
viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A9_jaro_1968#Srpen_1968
najděte si v textu 22. srpna a následující odstavec je totožný
Mno a jsem zase o neco chytrejsi, ale tak za jedna...
Můj názor znáš už z předchozího dílu Za jedna
supoer,historii miluju...
Náhodné moudro a přísloví
Je lidské milovat a je lidské odpouštět. (Plautus)
FAQ • Ústava Města • Kontakt
Na tento web se vztahuje autorský zákon platný na území České Republiky v plném znění.
Dále také tzv. Ústava Města Mrtvých = date("Y");?> ©