Join the Order!
Rozhodl sem se napsat svůj první článek.Přivedla me k tomu moje nynější škola. Denně se setkávám s metafyzikou zavánějícími řečmi, které mi pak hodně dlouho vrtají hlavou. Nechci se zde pouze omezovat na trapné kritiky křesťanství. Myslim, že by každý měl věřit v co chce. Nedávno me pobavilo pár článků o nových náboženstvích uznávajících obří špagetová monstra a jiných podobných hovadinách. Ale to odbíhám. Pro začátek vám předkládám mojí úvahu na téma svátost smíření. Že nevíte co to znamená? Jednoduše jde o zpověď. Znovu zdůrazňuji že nejsem věřící. Přesto se snažím pochopit proč někteří ano. Pokud se mé názory liší od těch vašich tak me nekamenujte.
Velmi mě překvapilo jak dobrý psychologický účinek na lidi celá procedura musí mít. I lidé nevěřící tento postup jakéhosi „očištění“ také praktikují. Pokud udělají něco špatného, nejdříve se nad sebou zamyslí, pokud jsou sebekritičtí, jistě uznají svou vinu a pokusí se o to aby se už za sebe dále stydět nemuseli, když provedou něco špatného. Může nastat situace, kdy nejsou schopni unést svou vinu a potřebují se svěřit podobně, jako se věřící zpovídá před knězem. Může to být kdokoliv v koho má důvěru, ale i naprosto osoba neznámá, a proto ji uvádím právě ve spojitosti se svátostí smíření z důvodu velké podobnosti hlavně proto, že samotná zpověď je vlastně v dnešní době z větší části anonymní. Tím si své myšlenky v sobě utřídí a lépe si uvědomí situaci. Reakce člověka kterému se svěřujeme je povětšinou kladná a podporující, proto je i ve svátosti smíření ono dovršení odpuštěním hříchů tak důležité. Nastává klid v duši jedince a v tomto stavu je schopen začít znovu, poučen ze svých chyb a zklamání se snaží být lepším než doposud. Může nastat i situace kdy se ze svých chyb nepoučí a o ono odpuštění jen využívá, aby neměl špatné svědomí i když je předem jasné že bude své jednání opakovat. Jistě pak nebude svou vinu cítit tolik když byl od hříchu očištěn. Každý může smysl těchto procesů chápat jinak, ale hlavní myšlenka by měla být jak pro věřící tak i ostatní jasná. Poučit se z chyb svých minulých a tím být lepším člověkem ať už nám v tom pomáhá Bůh či nikoliv.
Co pro mě svátosti v životě znamenají? Na tuto otázku nebylo lehké odpovědět, nejspíš si nedokáži přesně představit co vlastně slovo svátost znamená. Pokud jde o věci v mém životě výjimečné, kterým přikládám nějakou vyšší hodnotu, odvažuji se říci že pro mě znamenají mnoho. Dodržuji určitý soubor svých osobních svátostí opakujících se pravidelně. Svátostí mohu nazývat i většinu každodenních rituálů které provádím a jsou mi z nějakého důvodu prospěšné, nebo alespoň příjemné, jako například mé chvíle odpočinku a sebereflexe. Zatáhnu rolety, zapálím pár svíček, pustím příjemnou hudbu, uvařím si kávu, nebo čaj a pohodlně se usadím. Může to vypadat jako jistý druh meditace, což nepopírám. Snažím se vybavit si vše co jsem v poslední době prožil a co nejobjektivněji zhodnotit své úspěchy, neúspěchy a hlavně chování v různých situacích. Často si uvědomuji věci co jsem neudělal tak, jak bych měl a jak bych chtěl. Moc mi to pomáhá dostat se ze svých problémů a proto to považuji za takovou svou malou svátost.
Diskuse článku
No, co k tomu říct??? J8 sice mám "svoje" náboženství, ale nedá se říct, že bych věřila naprosto bezmezně. Možná i proto mě zajímá všechno okolo různých náboženství (alespoň trochu pochopitelných, tzn. nezařazuju špagetový monstra ), různých myšlenkových směrů... Takže celkem přijatelný
Náhodné moudro a přísloví
Jeden je ovlivněn povahou lidí, jiní jejich starostmi. (Plútarchos)
FAQ • Ústava Města • Kontakt
Na tento web se vztahuje autorský zákon platný na území České Republiky v plném znění.
Dále také tzv. Ústava Města Mrtvých = date("Y");?> ©